Fra lærling til svend: Mød Elias Egelund Uslan

Den 8. april mødte Elias Egelund Uslan ind på Bakkekvarteret som svend for første gang. Samme skur, samme sjak og samme byggeplads, men nu i en ny rolle efter erhvervet svendebrev.

“Det er rart at kunne fortsætte et sted, hvor man kender alle i forvejen, og hvor de er gode til at tage hensyn til, at man stadig er nyudlært,” fortæller han om overgangen fra lærling til svend.

Han begyndte sin læretid hos Adserballe & Knudsen i sommeren 2024 på sit andet hovedforløb. Siden har han været omkring flere projekter med forskellige typer opgaver:

• Plejecenter Sjælsø med arbejde på gipsloft, murkrone og rørkasser samt opbygning af skelettet omkring en stor pejs i fællesområdet
• NN24K, hvor han arbejdede med stålbjælkerne og deltog i kraningen af CLT til det konstruktive søjle-bjælke-system, hvor træsøjler og dæk kombineres med stålbjælker og betonvægge
• Margretheholm, hvor han monterede facadens røde trælameller
• Bakkekvarteret, hvor han i dag fortsat arbejder med taget på de 88 trærækkehuse

”Da jeg startede på Bakkekvarteret, var det sidst i min læretid, og jeg var derfor rimelig selvkørende til sidst. Så der har ikke været den store forskel i overgangen fra lærling til svend.”

I dagene på pladsen er det de praktiske opgaver, der fylder mere end titlerne. Tempoet og tjanserne er i store træk de samme.

“Man kan selvfølgelig stadig spørge om hjælp, selvom man er udlært, for resten af sjakket ved godt, at man har mindre erfaring,” siger han.

Hos Adserballe & Knudsen har vi efterhånden udlært en del dygtige svende, hvoraf flere heldigvis er fortsat hos os efter uddannelsen.

Det er en indsats, der er højt prioriteret i virksomheden, og de sidste par år har vi holdt en årlig lærlingedag med vores søsterselskab CG Jensen A/S for at styrke vores tiltag på området og skabe samhørighed henover faglige grænser.

Elias er seneste eksempel på denne fokuserede indsats, og det er glædeligt at se, at han trives så godt i sin nye rolle.

“Det er selvfølgelig opgaverne og arbejdsforholdene, men mest er det jo også kollegerne, der gør, at man har lyst til at fortsætte i samme virksomhed.”