|
På kajkanten af Islands Brygge opfører JM Danmark 62 boliger på i alt 6.600 etagemeter, og Adserballe & Knudsen har vundet den udvendige og den indvendige storentreprise.
Kontrakten på 32 mio.kr. er den til dato største nybygningsentreprise, Adserballe & Knudsen har vundet. Opgaverne blev vundet på pris og kompetencer til at udføre murer-, tømrer- og blikarbejdet.
Det er Adserballe & Knudsens ansvar at færdiggøre boligerne til aflevering ved årsskiftet 2011/12 i den høje kvalitet, som modsvarer den attraktive beliggenhed og købernes forventninger. A&K har således ydet råd om valg af løsninger. Råhuset skal lukke af med vinduer og præfabrikerede karnapper samt beklædes med isoleringsplader, der pudses. Penthouse-etagen er en let konstruktion. Penthouse og altaner beklædes af A&K Teknik med Tombak, en kobber-zinklegering. Indvendigt lægges gulve, opsættes lofter og udføres murerarbejdet i badeværelserne.
20 mand fra de forskellige fag arbejder godt sammen og afløser hinanden på byggepladsen i en glidende proces.
Entreprenør Adserballe & Knudsen A/S
Bygherre JM Danmark A/S
Rådgiver COWI A/S
Arkitekt Danielsen Architecture
Kontakt Direktør Morten L. Hansen, Adserballe & Knudsen A/S
Entreprisesum 32 mio.kr.
Udførelsesperiode april-december 2011
|
|



|